Rekonstrukce Plzeň - koupelny - bytové jádro - byty
 
Základní otázky a odpovědi

Většina panelových domů byla postavena v sedmdesátých a osmdesátých letech. Nejslabším místem těchto bytů je bytové jádro, které bylo vybaveno těmi nejlevnějšími zařizovacími předměty a po mnoha letech používání jsou tyto prostory dávno "vybydlené" a již nevyhovují našim představám. Touha po hezké koupelně, kde začíná každý nový den, je v dnešní době stále silnější.

Čím ale začít?

Je důležité umět odpovědět na několik důležitých otázek a uvědomit si, že jde totiž o stavebně - technologicky náročný proces. Vezmeme-li v úvahu, že každá stavba je investicí opět na několik desítek let, je nutné zvážit i její komfort. Pozdější zásahy do již hotového bytového jádra mohou v konečném součtu celou akci spíše prodražit. Stále platí, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. Těm, kteří se rozhodli pro tzv. "lepší koupelnu" nabízíme naši pomoc.


Jaký typ bytového jádra mám, co mně stávající jádro umožňuje a bude nutné stavební povolení?

beton
  • musím zachovat stávající rozměry, stačí ohlášení stavby
zděné příčky
  • můžu rozšířit rozměry na úkor kuchyně, chodby - nutné stavební povolení
  • pokud zachovám stávající rozměry stačí ohlášení stavby
  • pokud budeme rušit příčku mezi WC a koupelnou stačí ohlášení stavby
sololit, umakart
  • zde se jedná o výstavbu celého nového jádra - příčky sádrokartonové nebo zděné, mohu rozšířit rozměry na úkor kuchyně, chodby. Musí být zachována příčka betonová (zděná) a stoupací šachta, stavební ohlášení nebo povolení dle posouzení místního stavebního odboru.

Co budu potřebovat na stavební povolení?

Nutný projekt, tech. zpráva, vyjádření od statika, povolení vlastníka domu (bytů)


Jak by mělo nové bytové jádro vypadat?

Koupelna a WC jsou oddělené, na WC osadíme malé umyvadlo. Nebo zvolíme možnost společného WC s koupelnou, kde se nám prostor opticky zvětší. Pokud máme původní koupelnu průchodící, je lépe zrušit 1x dveře buď mezi WC a koupelnou nebo směrem do kuchyně.


Vybavení WC?
Je celkem snadné - v případě zachovalé WC mísy lze použít původní nebo nové WC combi, závěsné WC, možnost instalace malého umyvadla.

Vybavení koupelny?

Musíme zvážit, zda je pro celou rodinu lepší vana či sprchový kout. Do vany by měl být zajištěn pohodlný a bezpečný přístup, měla by být tak dlouhá, aby byla pohodlná i pro největšího člena rodiny. Vanu můžeme pořídit standartní ocelovou nebo laminátovou, kde si můžeme zvolit i tvar, popř. masážní trysky. K vaně můžeme přidat sprchovou zástěnu. Koupání ve vaně je příjemné a pohodlné. Avšak (!) drahé. Při současných cenách tepla a TUV stojí za to se zamyslet, zda by pro rodinu nebyl výhodnější sprchový kout. V jeho prospěch hovoří srovnatelná pořizovací cena, značné úspory ve spotřebě vody (odborníci tvrdí, že oproti koupání ve vaně je sprchování až o 70% levnější), úspora místa. Zde si můžeme také vybrat vaničku bud ocelovou nebo umělohmotnou, různé tvary a rozměry, zástěny PVC, sklo, masážní panely. V případě masážních panelů, trysek a sprch je nutné vědět, zda máme dostatečný tlak vody.


Vodovodní baterie - kohoutkové, pákové, termostaty?

K umyvadlu použijeme spíše stojánkové, k vaně a sprchovému koutu nástěné, na sprchu můžeme použít sprch. tyč. Dnešní výběr vzhledu baterie je veliký a v různých cenových relacích, ale musíme myslet na životnost baterie, záruku... Umyvadlo nebo umyvadlovou skříňku, které se dodávají i společně se zrcadly vč. zásuvky.


Obklad - dlažba?

Stěny se standartně obkládají do 2 metrů. Je na vkusu každého jedince, jakou zvolí velikost obkladaček, tvar a barvu. Ale je nutné si uvědomit, že právě tento výběr bude v konečném stavu ten nejdůležitější. Pro bytová jádra je lépe vybírat v odstínech světlejších, které prostor zvětšují. V jednoduchosti je krása.


Kam umístíme pračku?

Při výběru sprchového koutu je pro pračku místo v koupelně, v případě vany by bylo lépe najít tento prostor v kuchyni, popř. na chodbě.


Jak dlouho rekonstrukce bude trvat a kde se budeme během rekonstrukce koupat, chodit na WC?

Celá stavba má nějaký technický postup, který je nutný dodržovat. Doba trvání záleží na rozsahu, pohybuje se od 7 do 14 dní. samozřejmě nejlepší řešení je možnost přestěhování během rekonstrukce k příbuzným, na chatu. Běžně je prováděna rekonstrukce za přítomnosti uživatelů bytu, voda a WC jsou vždy zprovozněny.


Kolik jsme ochotni do rekonstrukce investovat?

Je nutné zvážit rozsah rekonstrukce. Většinou celková výstavba nového jádra se dotkne přilehlé kuchyně, chodby. Je důležité zvážit, zda - pokud jsme se již do rekonstrukce pustili - neprovedeme vše najednou vč. kuchyňské linky, dlažby v kuchyni, chodbě.

Vybavení koupelen Plzeň - vany, umyvadla, sprchové kouty, vanové zástěny, vodovodní baterie, koupelnový nábytek, sanitární keramika, obklady, dlažba